Badania termowizyjne urządzeń


Badania termowizyjne urządzeń to bezkontaktowy sposób pomiaru temperatury z wykorzystaniem specjalizowanych kamer dzięki, którym to można ocenić temperaturę pracy danego elementu lub jego części, a nawet całej maszyny. Pomiary termowizyjne służą do wspomagania procesów diagnostyki technicznej i jest to jeden z nielicznych rodzajów badań, który w żaden sposób nie ingeruje w badany układ, co przekłada się na wyższą dokładność osiąganych wyników.
Dzięki bezkontaktowemu procesowi pomiarowemu, nie ma konieczności przerywania pracy urządzeń (np. silnika samochodu), co mogło zafałszować wyniki, poprzez niższą temperaturę otoczenia.
Kamery termowizyjne to sprzęt drogi i bardzo subtelny, dlatego gdy pojawia się zapotrzebowanie na jednorazowe lub sporadyczne przeprowadzenie badań termowizyjnych maszyny, najczęściej bardziej opłacalne będzie wynajęcie takiego sprzętu niż inwestowanie w jego zakup, oraz ponoszenie kosztów utrzymania go w sprawności.
Dodatkowo obsługa takiego sprzętu pomiarowego nie jest rzeczą prostą. Gdy zlecamy takie badania zajmującej się tym firmie, osoba, która je przeprowadza posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie potrzebne zarówno do procesu obsługi jak i weryfikacji uzyskanych wyników. Dużym atutem kamer termowizyjnych jest fakt, iż mogą wykonywać zdjęcia a nawet nagrywać filmy. Więc gdy podczas badania zlokalizowany zostanie element lub punkt, który ulega przegrzaniu, zamiast opisywać jego dokładne miejsce położenia w maszynie, co miało by miejsce podczas stosowania klasycznego pirometru, możemy wykonać zdjęcie a nawet ich serię, dzięki którym osoba, która będzie wymieniała lub przeprowadzała naprawę, bez większych problemów zlokalizuje dany punkt. Badania termowizyjne urządzeń są szeroko stosowane w przemyśle z uwagi na możliwość szybkiego przeprowadzenia weryfikacji temperatury nie tylko w danym punkcie, jak to ma miejsce w mocowanych na stałe czujnikach, ale i w otoczeniu badanego miejsca dzięki czemu łatwiej uwzględnić oddziaływanie środowiska na przeprowadzane pomiary.