Jakie okna wybrać?


Okna to kluczowy element izolacji termicznej każdego mieszkania i domu, ponieważ to od ich jakości, a przede wszystkim szczelności, zależy w dużej mierze wysokość comiesięcznych rachunków za ogrzewanie.

Istnieją dwa rodzaje okien: drewniane oraz plastikowe. Które będą lepsze? Zdania w tym temacie są podzielone. Okna drewniane uważa się za bardziej luksusowe i zdecydowanie są droższe. Dają ciepło i ciszę, a także lepiej nadają się do dużych powierzchni szklanych. Mamy możliwość zamówić je w dowolnym wymiarze i kształcie. Okna plastikowe są trwalsze, odporniejsze na wodę i wszelkiego rodzaju chemikalia, środki czyszczące, a także łatwiejsze w bieżącym utrzymaniu. Wielu specjalistów twierdzi, że okna drewniane lepiej pasują do starego budownictwa, natomiast w przypadku bloków albo nowoczesnych domów bardziej sprawdzą się okna aluminiowe poznań.

Podczas wyboru okien drewnianych należy zwrócić uwagę czy nie mają sęków, ani miejsc z których wydobywa się żywica. Ważne jest również ile razy drewno było malowane (dobre okno powinno mieć co najmniej 3 warstwy powłoki lakierniczej). W przypadku okien plastikowych do wyboru mamy klasy: A, B i C. Różnią się między sobą grubością zewnętrznych ścianek okna.